3.18 Oběh vody
Účastníků | 20 - 30 |
---|---|
Fyzická náročnost | IV, I = klidová, V = zátěž na hranici možností |
Psychická náročnost | III, I = bez nutnosti přemýšlet, V = nutnost intenzivního přemýšlení většiny doby |
Autor/ři | Daniela Marková |
Počet uvádějících | 5 |
Čas na realizaci | 1,5 hodiny |
Čas na přípravu | 30 minut |
Prostředí | venku, v areálu kempu |
Rozdělení | 5 skupin (dle počtu účastníků) |
Cíl(e)
- účastníci rozvíjí schopnost spolupráce ve skupině
- účastníci si volí vhodnou strategii
- účastníci si prostřednictvím hry uvědomí oběh vody v přírodě
Sdělení
Je potřeba, aby nám začal fungovat oběh vody… musíte tedy nasbírat jednotlivé části a dát je dohromady.
Metody
pohybová hra, stanoviště, soutěž.
Klíčové kompetence
- Komunikace v mateřském jazyce je rozvíjena:
- aktivní komunikací s lektory na stanovištích v průběhu hry,
- aktivní komunikací mezi hráči v průběhu s hry uvnitř týmu i mezi týmy.
- Matematická schopnost a základní schopnosti v oblasti vědy a technologií jsou rozvíjeny:
- zvolení vhodné strategie pro maximální bodový zisk.
- Sociální a občanské schopnosti jsou rozvíjeny
- vytváření rolí ve skupině.
- Smysl pro iniciativu a podnikavost je rozvíjen:
- vytváření různých strategií při hře,
- hledání nových řešení.
Forma a popis realizace
Běhací strategická hra o několika stanovištích. V průběhu hry se sbírají barevné kamínky a vytváří se barevné série s vyšším bodovým ziskem.
Obsah
- účastníci jsou rozděleni do skupin
- lektoři připraví 7 stanovišť (s lektorem, samoobslužná)
- účastníci plní úkoly na stanovištích a sbírají barevné kamínky - za každý ze sedmi barev dostávají bod
- další body účastníci získávají za kompletní kombinaci 7 barev = 10 b
- z týmu mohou zároveň plnit úkoly všichni - plní každý jiný úkol
- hra je rozdělena do dvou až tří časových etap po 15-20 minutách
- po každé etapě lektor vyhodnotí bodové zisky jednotlivých skupin
Metodika uvedení
Příprava
Před hrou je potřeba připravit 7 sbíracích stanovišť + jedno startovací stanoviště. 4 sbírací stanoviště jsou obsluhována jedním realizátorem - zde je připraven materiál k plnění úkolu, 3 samoobslužná - zde je připravena pouze miska s barevnými kamínky. Poté je třeba připravit plakát na zapisování průběžných výsledků, mapu areálu s umístěním stanovišť + seznam stanovišť. Viz příklady v přílohách: 012.18.01 Seznam stanovišť a 012.12.02 Vzor bodování.
Hra by měla zopakovat jednotlivé části oběhu vody v přírodě. Poloha stanovišť: venku i/nebo v budově by stanoviště měla být rozmístěna podle odpovídajícího schématu oběhu vody, tedy např. mraky (srážky), slunce na nejvyšším místě v okolí budovy (nejvyšší patro budovy), ledovec, potoky a řeky v nižším patře, moře a oceán, rybníky a jezera, startovací stanoviště v přízemí, půdní voda v suterénu.
Realizace
- účastníci jsou rozděleni do 5 skupinek po cca 4 -5 dětech, vytvářením rolí ve skupině se rozvíjí KK Sociální a občanské schopnosti
- účastníci sbírají barevné kamínky - za každý ze sedmi barev dostávají bod
- další body získávají za kompletní kombinaci 7 barev = 10b - zvolením vhodné strategie pro maximální bodový zisk se rozvíjí KK Matematická schopnost a základní schopnosti v oblasti vědy a technologií
- úkoly plní účastníci samostatně nebo po dvojicích, kamínky ale sbírají jednotlivci a započítávají se body ve skupině,
- 7 stanovišť: 3 pouze vyzvedávací (samoobslužné), 4 úkolová
- z týmu mohou zároveň plnit úkoly všichni - plní každý jiný úkol
- za splnění 1 úkolu získávají 1 kamínek = 1 člověk může mít u sebe pouze 1 kamínek
- hra je rozdělena do dvou až tří časových etap po 15-20 minutách, mezitím 5-10 min čas na spočítání kamínků (počítají se v každém kole zvlášť)
- čas na vysvětlení pravidel a rozdělení do skupin 15-20 min
- čas na uzavření cca 15 min
Stanoviště:
- názvy stanovišť - půdní voda, moře a oceán, mraky, ledovec, slunce, potoky a řeky, rybníky a jezera
- 7 stanovišť - 3 samoobslužné (běží se jenom pro kámen) + 4 s realizátorem
- stanoviště s realizátorem
- SRÁŽKY – přenášení dešťové vody v dlaních (4 lahve, trychtýře, 4 kyblíky)
- PŮDNÍ VODA – vybírání kapek vody z hlíny
- RYBNÍK - házení kapek rosy (polystyrenové kuličky) do rybníka (lano)
- LEDOVEC - puzzle sněhové vločky
- aktivní komunikací s realizátory na stanovištích v průběhu hry a aktivní komunikací mezi hráči v průběhu hry uvnitř týmu i mezi týmy se rozvíjí KK Komunikace v mateřském jazyce
Uzavření
- zahrajeme si 2 kola, poté spočítáme kamínky a vyhodnotíme vítěze
- při vyhodnocení sledujeme posun od prvního kola, komentujeme strategii týmů
- vytvářením různých strategií při hře a hledáním nových řešení se rozvíjí KK Smysl pro iniciativu a podnikavost
Poznámky
Metodický důvod aktivity
- jde o výraznou pohybovou aktivitu, v rámci celého konceptu ŠVP je to nejvíce „běhací“ aktivita
- účastníci si v průběhu hry zopakují jednotlivé části oběhu vody v přírodě
- účastníci se učí vytvářet různé role ve skupině, vzájemně se domlouvají na strategii, hledají nová řešení
- je dobré sledovat vývoj hry - porovnat první kolo s druhým kolem - jak se jednotlivé skupinky posunuly
- hra kombinuje pohybovou aktivitu, vlastní iniciativu a podnikavost, přispívá k budování skupinové dynamiky
- hra měla u žáků velmi dobré hodnocení
Variantní podoby aktivity
- při špatném počasí se dají stanoviště rozestavět po budově, je třeba více dbát na bezpečnost dětí při běhání
Uvedení jednotlivých částí programu
Příprava stanovišť
- osvědčilo se mít více jak polovinu stanovišť s realizátorem
- před hrou je potřeba dobře promyslet polohu jednotlivých stanovišť - rovnoměrně je rozmístit
- venku i/nebo v budově by stanoviště mohla být rozmístěna podle odpovídajícího schématu oběhu vody, tedy např. mraky (srážky), slunce na nejvyšším místě v okolí budovy (nejvyšší patro budovy), ledovec, potoky a řeky v nižším patře, moře a oceán, rybníky a jezera, startovací stanoviště v přízemí, půdní voda v suterénu
- někde uprostřed areálu by mělo být startovací stanoviště
- zde realizátor na úvod vysvětlí pravidla a zapisuje počty získaných kamínků
- v průběhu účastníky informuje o stavu jednotlivých kamínků
- nezapomenout na připravené pití nebo svačinu - do pauzy
- skupiny se mohou rozlosovat pomocí barevných náramků - slouží pak rovněž k odlišení účastníků
Realizace
- začíná se na společné písknutí, realizátor na startovacím stanovišti řídí hru a kontroluje čas
- účastníci si před startem mohou ve skupinkách domlouvat strategii
- pauza mezi jednotlivými koly slouží k občerstvení a promyšlení další strategie – nezapomenout na připravené pití či drobnou svačinu
- po každém kole jsou spočítány bodové zisky – součet slouží jako motivace pro další kola
Pomůcky a materiál
Položka | Počet | Popis |
---|---|---|
barevné kamínky | 30 od každé barvy | 7 barev kamínků |
lahve | 4 | |
trychtýře | 4 | |
kyblíky s vodou | 4 | |
hnědé korálky | ||
modré korálky | ||
plastové IKEA mističky | 3 barevné sady po 6 | |
lano | ||
létající talíř | ||
nastříhané puzzle sněhové vločky | 4 | |
barevné silikonové náramky | dle počtu dětí | 5 barev náramků |
Přílohy
Obsahové přílohy
# | Soubor | Popis |
---|
# | Soubor | Popis |
---|---|---|
016.18.01 | seznam_stanovist.png | seznam stanovišť |
016.18.02 | vzor_bodovani.png | vzor bodování |