3.20 Galavečer

Účastníků 20 - 30
Fyzická náročnost III, I = klidová, V = zátěž na hranici možností
Psychická náročnost I, I = bez nutnosti přemýšlet, V = nutnost intenzivního přemýšlení většiny doby
Autor Ondřej Medek
Počet uvádějících 2 - 3
Čas na realizaci 2 hodiny
Čas na přípravu 30 minut
Prostředí velký vnitřní prostor
Rozdělení každý sám za sebe

Cíle

  • účastník popíše a zhodnotí změny, které ve Vodobězích nastaly,
  • účastník posoudí výsledky svého celotýdenního snažení,
  • účastníci obdrží odměnu za celotýdenní snahu,
  • účastníci si prožijí společenský večer plný oslav, her, tance a vystoupení.

Sdělení

Ministr životního prostředí ocení účastníky za jejich snahu při řešení problému sucha ve městě Vodoběhy.

Metody

reflexe. diskuze, pohybová hra.

Metody a formy

Klíčové kompetence

Komunikace v mateřském jazyce je rozvíjena:

  • rozborem průběhu ŠVP, při kterém účastníci vyjadřují svůj pohled na klíčové okamžiky a moderovanou diskusí na závěr.

Sociální a občanské schopnosti jsou rozvíjeny

  • zažitím si a uvědoměním k čemu vede neefektivní hospodaření se zdroji - v tomto případě s vodou ve městě Vodoběhy,
  • aktivním nasloucháním a vyjadřováním názoru u moderované diskuse.

Smysl pro iniciativu a podnikavost je rozvíjen:

  • vymýšlením vlastních aktivit v průběhu večera,
  • zapojením kreativního myšlení při vyplnění volného času.

Forma a popis realizace

Vyvrcholení příběhu, ohlédnutí za změnami ve městě Vodoběhy (prostřednictvím tabule), oslavy snažení - slavnost / tanec / hudba.

Obsah

  • po večeři starosta/ starostka účastníkům sdělí, že přijede pan ministr (nikdo ale neví proč),
  • místostarosta čeká na účastníky před vstupem do sálu - plní roli “konferenciéra” a informuje “občany” jak bude vše probíhat,
  • s hudebním doprovodem účastníci vchází do sálu a sedají si po týmech na vyhrazená místa - společně s nimi vchází do sálu i starosta a ostatní lektoři,
  • místostarosta uvede ministra, občané povstanou a ministr vchází za zvuku fanfáry do místnosti,
  • ministr promlouvá k občanům - „Slyšel jsem, že vaše město se rozhodlo energicky a aktivně čelit problematice sucha - tento problém se týká mnoha regionů v naší zemi, proto jsem se rozhodl vás navštívit, abych si vyslechl, jaké postupy jste zvolili“ (děti odpovídají, co všechno zrealizovali ve své obci)
  • ministr oceňuje snahu “občanů”, Vodoběhy jsou skutečně průkopnickým městem, které se rozhodlo vzít osud do svých rukou, proto se ministerstvo rozhodlo udělit obci Vodoběhy cenu, kterou dostávají obce a města, ve kterých se příkladně hospodaří s vodou,
  • ministr bere doposud zakrytý globus - “jedná se o cenu “Modrého glóbu”,
  • starosta/ starostka děkuje ministrovi a upozorňuje na to, že tato cena patří hlavně dětem / občanům, kteří se iniciativně postavili k problematice sucha,
  • po předání odměn se ministr loučí, odchází opět za doprovodu fanfáry a za potlesku,
  • starosta / starostka vyzývá občany, aby se bavili (následuje hudba, hry, občerstvení..atd.),
  • jeden z lektorů hraje dětmi předem vybrané písničky (DJ),
  • lektor může účastníky vyzvat, aby s něčím vystoupili, pokud budou chtít (tanec, zpěv, scénka, atd.),
  • lektor v roli barmana prodává sladké nápoje a pochutiny za mince, které děti během týdne získaly,
  • předtančení - lektoři tancují “Macarenu” nebo jiný notoricky známý tanec,
  • průběžně se zařazují hry - pinkání balonků (každý má svůj a nikom.u nesmí spadnout) , zasedávání židle, podlézání koštěte, kopírka (kopírování pohybů),
  • lze udělat fotokoutek (jeden lektor jako fotograf): děti mají k dispozici všechny kostýmy, bubliny, modrý glób, atd.

Metodika uvedení

Příprava

  • v mezičase, když se účastníci oblékají do „gala“, se vyzdobí a připraví společenská místnost
  • připraví se audio technika pro přehrávání písniček
  • židle se rozmístí kolem dokola, aby se účastníci mohli usadit při příchodu ministra
  • připraví se „bar“, kde si děti mohou nakupovat občerstvení (nakupuje se za umělé penízky, které získávají v průběhu ŠVP)
  • místnost se vyzdobí - balonky, krepáky apod.
  • připraví se pan ministr a cena pro občany (globus + pohár)
  • realizátoři se rovněž připraví a obléknou se slavnostně

Realizace

  • Po večeři starosta/ starostka účastníkům sdělí, že přijede pan ministr (nikdo ale neví proč) - děti dostanou cca 30 min na to, aby se slavnostně oblékly a připravily - vzít s sebou mince!
  • Místostarosta čeká na účastníky před vstupem do sálu - plní roli “konferenciéra” a informuje “občany”, jak bude vše probíhat (s hudebním doprovodem účastníci vchází do sálu a sedají si po týmech na vyhrazená místa - společně s nimi vchází do sálu i starosta a ostatní realizátoři)
  • Místostarosta uvede ministra, občané povstanou a ministr vchází za zvuku fanfáry do místnosti
  • Ministr promlouvá k občanům - „Slyšel jsem, že vaše město se rozhodlo energicky a aktivně čelit problematice sucha - tento problém se týká mnoha regionů v naší zemi, proto jsem se rozhodl vás navštívit, abych si vyslechl, jaké postupy jste zvolili“ (děti odpovídají, co všechno zrealizovaly ve své obci)
  • Ministr oceňuje snahu “občanů”, Vodoběhy jsou skutečně průkopnickým městem, které se rozhodlo vzít osud do svých rukou, proto se ministerstvo rozhodlo udělit obci Vodoběhy cenu, kterou dostávají obce a města, ve kterých se příkladně hospodaří s vodou.
  • Ministr bere doposud zakrytý globus - “jedná se o cenu “Modrého glóbu” - Modrá barva je totiž symbolem vody a voda znamená život - můj, tvůj, i všeho živého kolem nás. Proto se vyplatí vodu znát stejně dobře, jako známe naše nejlepší přátele … a stejně tak s ní i zacházet.” Ministr gratuluje a předává cenu starostovi/ starostce (potlesk).
  • Starosta/ starostka děkuje ministrovi a upozorňuje na to, že tato cena patří hlavně dětem / občanům, kteří se iniciativně postavily k problematice sucha - ministr odpovídá, že toho si je ministerstvo vědomo, a proto zde má také odměny pro všechny občany (podává si ruku s každým účastníkem a předává baťůžky s odměnami).
  • Po předání odměn se ministr loučí (jeho itinerář je velmi plný a musí být ještě dnes večer zpět v hlavním městě) - odchází opět za doprovodu fanfáry a za potlesku.
  • Starosta / starostka vyzývá občany, aby se bavili (následuje hudba, hry, občerstvení. atd.).

Průběh zbytku večera:

  • Jeden z realizátorů hraje dětmi předem vybrané písničky (DJ).
  • Můžeme účastníky vyzvat, aby s něčím vystoupili, pokud budou chtít (tanec, zpěv, scénka, atd.).
  • Realizátor v roli barmana prodává sladké nápoje a pochutiny za mince, které děti během týdne získaly.
  • Předtančení - realizátoři tancují “Macarenu” nebo jiný notoricky známý tanec
  • Průběžně se zařazují hry - pinkání balonků (každý má svůj a nikomu nesmí spadnout), zasedávání židle, podlézání koštěte, kopírka (kopírování pohybů).
  • Popř. lze udělat fotokoutek (jeden realizátor jako fotograf): děti mají k dispozici všechny kostýmy, bubliny, modrý glóbus, atd.

Uzavření

  • Na závěr vystoupení realizátorů s barevnými ohníčky + tradiční zpěv písničky, uložení účastníků ke spánku.

Poznámky

Metodický důvod aktivity

  • aktivita je vyvrcholením celého týdne, proběhne zhodnocení změn společně s tabulí
  • účastníci si uvědomí, k čemu jejich změny ve Vodobězích vedly, zopakují si průběh jejich činnosti
  • forma odměny za snažení účastníků
  • forma odreagování, spontánního sdělování myšlenek
  • prostor pro kreativitu dětí - vymýšlení vlastních her, tanců apod.

Variantní podoby aktivity

  • za hezkého počasí je možno udělat táborák, zpěv s kytarou, opékání špekáčků apod.

Uvedení jednotlivých částí programu

  • aktivitu uvádět ideálně ve větší místnosti - společenská místnost, jídelna…
  • volit místnost s dobrou akustikou, dobře větratelnou
  • je dobré vytvořit příjemnou atmosféru - místnost vhodně vyzdobit - krepové papíry, balonky
  • v místnosti připravit „bar“, kde budou děti utrácet „penízky“, které získávaly v průběhu ŠVP; součástí může být pití, drobné pochutiny, reklamní předměty apod.
  • realizátoři se, stejně jako účastníci, oblečou do hezkého oblečení
Oficiální úvod
  • pokud je možno - domluvit externistu, kterého účastníci neznají, jako „ministra“
  • v místnosti připravená tabule s výsledky
  • účastníci sami přednesou ministrovi změny, které nastaly ve Vodobězích
  • ministr předává cenu - pohár s nalepeným globusem nebo jiná varianta
  • aktivitu uvést „vážně“, aby účastníkům došlo, že je opravdu důležité dobře hospodařit s vodou
  • zažitím si a uvědoměním k čemu vede neefektivní hospodaření se zdroji - v tomto případě s vodou ve městě Vodoběhy a aktivním nasloucháním a vyjadřováním názoru u moderované diskuse se u žáků rozvíjí KK Sociální a občanské schopnosti
  • u diskuze s ministrem se u žáků rozvíjí KK Komunikace v mateřském jazyce
Samotná diskotéka
  • podle nálady účastníků je potřeba volit různé doplňkové aktivity
  • v závěru realizátoři předvedou jednoduché vystoupení s barevnými ohni, které účastníci viděli na noční stezce
  • při vystoupení s ohněm mít po ruce mokré hadry nebo něco jiného na rychlé hašení + usadit děti tak, aby byly dál od ohně
  • po vystoupení pořádně vytřít podlahu - bude mírně mokrá a kluzká od rozprašovačů
  • vymýšlením vlastních aktivit v průběhu večera, zapojením kreativního myšlení při vyplnění volného času se u žáků rozvíjí KK Smysl pro iniciativu a podnikavost

Odkazy

Pomůcky a materiál

Položka Počet Popis
občerstvení dle počtu účastníků ideálně domluvit v místě ubytování
reprobedny + počítač + projektor + mikrofon 1 pro přehrávání hudby
balonky, krepáky dle uvážení na výzdobu
pohár + svítící globus 1 cena pro účastníky

Přílohy

Aktivita nemá přílohy.

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0