3.4 Počasí a meteostanice

Účastníků 20-30
Fyzická náročnost II, I = klidová, V = zátěž na hranici možností
Psychická náročnost III, I = bez nutnosti přemýšlet, V = nutnost intenzivního přemýšlení většiny doby
Autor Daniela Marková
Počet uvádějících 2
Čas na realizaci 1 hodina (60 minut)
Čas na přípravu 30 minut
Prostředí učebna + instalace meteostanice venku
Rozdělení 1. část - každý sám za sebe, 2. část - dvojice

Cíle

  • účastník objasní spojitost mezi vodou a počasím
  • účastník zdůvodní, proč je důležité znát předpověď počasí při hospodaření s vodou
  • účastník ve dvojici sestaví vlastní meteostanici
  • účastník se naučí monitorovat základní meteorologické jevy

Sdělení

Voda a počasí spolu bezprostředně souvisí. Musíme znát předpověď počasí, abychom umělí předpovídat stav vody v krajině.

Metody

diskuze, skupinová tvorba.

Metody a formy

Klíčové kompetence

  • Komunikace v mateřském jazyce je rozvíjena:
    • aktivní komunikací mezi lektorem a žáky při probírání jednotlivých pojmů souvisejících s počasím,
    • aktivní komunikací ve dvojicích při výrobě meteostanice
  • Matematická schopnost a základní schopnosti v oblasti vědy a technologií jsou rozvíjeny:
    • aplikací získaných znalostí o počasí při monitorování počasí v průběhu ŠVP
  • Sociální a občanské schopnosti jsou rozvíjeny
    • aktivním nasloucháním a vyjadřováním názoru u moderované diskuse
    • spoluprací při společné výrobě meteostanice ve dvojicích

Forma a popis realizace

Aktivita s podporou powerpointové prezentace - vysvětlení pojmu počasí a jevů s tím souvisejících. Praktická výroba vlastní meteorologické stanice v 2členných týmech, instalace meteostanice venku + počátek měření a pozorování některých meteorologických jevů.

Obsah

  • lektor vede s účastníky řízenou diskuzi podporovanou ppt (viz ppt) - téma počasí, meteostanice,
  • účastníci si ve dvojicích sestaví vlastní meteostanici - srážkoměr, korouhvička + teploměr,
  • účastníci si z připraveného materiálu vyrobí srážkoměr a korouhvičku,
  • srážkoměr, korouhvičku a teploměr umístí na plastovou desku - kompletní meteostanice,
  • účastníci instalují meteostanici v areálu místa konání ŠVP - pomocí buzoly určí světové strany,
  • účastníci zkouší funkčnost meteostanice.

Metodika uvedení

Příprava

Je potřeba připravit plátno a projektor, aby mohla být promítnuta powerpointová prezentace. Poté je nutno připravit materiál pro dvojice k výrobě vlastních meteostanic, viz kapitola „materiál“.

Realizace

1. část Počasí

Uvádí jeden realizátor, řízená diskuze s žáky s pomocí PPT. Při diskuzi se rozvíjí KK Komunikace v mateřském jazyce a to aktivní komunikací mezi realizátorem a žáky při probírání jednotlivých pojmů souvisejících s počasím. Dále se rozvíjí KK Sociální a občanské schopnosti, a sice aktivním nasloucháním a vyjadřováním názoru u této diskuse.

Průběh práce s PPT + náměty k otázkám na účastníky

POČASÍ
  • Je vám tady zima (v učebně)? Venku vám byla zima? A podle čeho jste se oblékli? Nejspíš jste sledovali, jaké je venku počasí.
  • Jak počasí souvisí s vodou? Odpovědi budu psát na tabuli.
  • Co je počasí?
  • okamžitý stav ovzduší na určitém místě
  • odborněji: okamžitý stav atmosféry na určitém místě
ATMOSFÉRA
  • Co je atmosféra? Jde o plynný obal Země, tvořena vzduchem.
  • Je vzduch těžký?
    • Vzduch má svou hmotnost, i když neváží moc. Na každého z nás tlačí velké množství vzduchu, který je všude nad námi. Tento tlak si neuvědomujeme, protože jsme na něj zvyklí. Říkáme mu tlak vzduchu.
  • Jaký význam má atmosféra? Umožňuje život na Zemi. Spolu s pevnou Zemi se otáčí kolem zemské osy a obíhá kolem Slunce. Je tvořena vzduchem. Vzduch je směs plynů dusíku, kyslíku, oxidu uhličitého, vodní páry a ozonu. Dusíku je nejvíce. Kyslík je nejdůležitější podmínkou pro život člověka i živočichů; je nutný pro dýchání. Oxid uhličitý je důležitý pro život zelených rostlin - ty jej přijímají, poté uvolňují kyslík – fotosyntéza. Vodní pára je v plynném stavu. Asi 100 km nad Zemí se vzduch úplně ztrácí, tady začíná vesmír a tady může kosmická loď začít obíhat kolem Země. Civilní letadla létají do výšky 10 km.
METEOROLOGIE
  • Jaká věda se zabývá počasím a atmosférou?
  • počasím se zabývá meteorologie,
  • zkoumá a vysvětluje fyzikální jevy, které probíhají v ovzduší,
  • název pochází z řečtiny (meteóros = na nebi se vyskytující),
  • vědec, který se touto vědou zabývá, se nazývá meteorolog.
METEOROLOGICKÉ PRVKY
  • slouží k tomu, abychom počasí mohli popsat

Počasí charakterizují tyto meteorologické prvky:

  • sluneční záření - je hlavním zdrojem tepla pro naši planetu, množství dopadajícího slunečního záření ovlivňuje zejména teplota vzduchu
  • teplota vzduchu - měříme teploměrem a uvádíme ve stupních Celsia
  • vlhkost vzduchu - závisí na množství vodní páry ve vzduchu, rosný bod (teplota rosného bodu) je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami (relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100 %). Pokud teplota klesne pod tento bod, nastává kondenzace.
  • oblačnost - popisuje zakrytí oblohy mraky, vodní pára se ve vzduchu sráží a vznikají oblaka
  • srážky - vznikají v oblacích, kapičky stále rostou, jsou stále těžší, a nemůžou se udržet ve vzduchu
  • tlak vzduchu - i když nám vzduch připadá lehký, má určitou hmotnost jako všechny ostatní látky - atmosféra je velmi mocným obalem
  • vítr - proudící vzduch, určujeme u něj směr, rychlost
PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
  • Jak dříve lidé předpovídali počasí? Pranostiky, jsou to průpovídky o počasí, které obsahují životní zkušenost našich předků.
  • Znáš nějakou pranostiku? Platí to? Projdeme si význam jednotlivých pranostik:
    • Březen, za kamna vlezem. V březnu je stále zima.
    • Suchý květen – mokrý červen. Když v květnu neprší – bude pršet v červnu.
    • Medardova kápě – čtyřicet dní kape. Pokud prší na svátek Medarda, bude pršet ještě dlouhou dobu poté.
    • Sv. Martin přijede na bílém koni. Na svátek Martina začne sněžit.
    • Sv. Lucie, noci upije a dne nepřidá. Na svátek Lucie se krátí dny.
  • Jak se počasí měří?
    • Po celé planetě jsou rozmístěné meteorologické stanice.
    • Každé tři hodiny se měří hlavně teplota, srážky a další meteorologické jevy.
    • Údaje se zakreslují do mapy - podle údajů v mapě lze předpovídat.
ROSNIČKA A POČASÍ
  • Co se říká o rosničce (žabce)? Když leze po žebříčku nahoru – bude hezky, když leze po žebříčku dolů – bude pršet. Meteorologové ale o této pověře pochybují.
  • Kdo je televizní rosnička? Je to televizní moderátorka, která hlásí zprávy o počasí. Některé jsou přímo vystudované meteoroložky.
METEOROLOGICKÁ STANICE
  • Co je meteorologická stanice, zkráceně meteostanice? Meteorologická stanice je zařízení pro měření meteorologických údajů potřebných pro další předpověď průběhu počasí.
  • Znáte nějakou meteorologickou stanici v ČR? Klementinum
  • Sledujete doma nějaký meteorologický jev? (obvykle teplotu)
  • My si teď zkusíme takovou jednoduchou meteostanici vyrobit.

2. část „Meteostanice“

  • Úkolem žáků bude během vymezené doby (tedy doba konání ŠVP) pozorovat počasí a jeho změny, při této činnosti je rozvíjena KK Matematická schopnost a základní schopnosti v oblasti vědy a technologií, a sice aplikací získaných znalostí o počasí při monitorování počasí v průběhu ŠVP.
  • K tomu si každá dvojice postaví vlastní meteorologickou stanici – spoluprací při společné výrobě meteostanice ve dvojicích bude rozvíjena KK Sociální a občanské schopnosti.
  • Každý den si svoji meteorologickou stanici kontroluje a zapisuje údaje o všech změnách - ve stejný čas (např. po snídani), příloha 012.07.04 Tabulka pro měření. Žáci si zaznamenávají jak výsledky z pozorování své meteorologické stanice, tak z pozorování větší meteostanice, která je v místě konání nainstalována (viz pomůcky k programu).
  • Na závěr žáci s pomocí učitele vyhodnotí průměrné hodnoty měřených a pozorovaných veličin.
  • Při všech těchto činnostech žáci rozvíjí KK Matematická schopnost a základní schopnosti v oblasti vědy a technologií.
VLASTNÍ VÝROBA
  • jeden realizátor vyrábí společně s dětmi, další realizátoři pomáhají se stavbou
  • každá dvojice si vyrobí svojí malou meteostanici – bude obsahovat srážkoměr, teploměr a korouhvičku
Srážkoměr
  • žáci odstřihnou horní čtvrtinu PET láhve, odstřižený vršek vsunou obráceně do zbytku láhve, aby z něj byl trychtýř, oba konce k sobě přilepí izolepou
  • do láhve dají kapku inkoustu, aby se voda, která tam nateče, obarvila
  • voda pak bude lépe viditelná
  • na boku láhve je potřeba vytvořit stupnici na měření – nejlépe pomocí izolepy, a to po 1cm (popř. lze stupnici zaznačit lihovou fixou přímo na uříznutou lahev)
Korouhvička
  • uprostřed dna kelímku od jogurtu žáci propíchnou díru, do které zasunou menší tužku tak, aby konec s gumou vykukoval
  • ze čtvrtky papíru vystřihnou čtyři menší rovnostranné trojúhelníčky a dva větší (jeden o straně 3cm, druhý o straně 5cm)
  • následně přilepí čtyři malé trojúhelníčky na vršek kelímku
  • na obou koncích brčka prostřihnou zářezy dlouhé asi 1 cm, do nichž zasunou větší trojúhelníky
  • špendlíkem propíchnou brčko přesně uprostřed a pak špendlík zabodnou do gumy na tužce
  • je potřeba vyzkoušet, zda se korouhvička volně otáčí
Umístění meteostanice venku
  • Realizátor předem vybere místo pro umístění meteostanic. Místo by nemělo být v závětří, ani schované pod střechou (kvůli srážkoměru).
  • Srážkoměr mohou žáci zajistit – např. kameny, aby ho vítr neodfoukl.

Uzavření

Na závěr ŠVP spočítáme či vyhodnotíme průměrné hodnoty měřených a pozorovaných prvků a srovnáme s počasím, které bylo v průběhu konání ŠVP.

Poznámky

Metodický důvod aktivity

  • tato aktivita je záměrně zařazená na začátek celého programu – účastníci pochopí, že předpověď počasí je důležitá k tomu, abychom mohli předpovídat stav vody, sucho, povodně apod.
  • účastníci se naučí počasí monitorovat v průběhu ŠVP
  • aktivita by měla účastníky upozornit na spojitost vody a počasí

Variantní podoby

  • při hezkém počasí je možno meteostanici sestavit venku a rovnou instalovat na určené místo - jsou potřeba stoly a židle
  • při menším počtu žáků je možno stavět meteostanici individuálně
  • není doporučeno stavět meteostanici ve větších skupinkách než 2 – žáci se poté tolik nezapojí

Uvedení jednotlivých částí programu

Počasí
  • dávat účastníkům návodné otázky, nechat je, ať si na většinu informací přijdou sami
  • hodně převádět do praxe, využít jejich vlastní zkušenost - jak doma zjišťují počasí apod.
  • znalosti účastníků se v této věkové kategorii hodně liší - je třeba přizpůsobit aktuální situaci
Meteostanice
  • lepší je, když realizátor staví jednotlivé části spolu s účastníky
  • druhý realizátor pomáhá a koordinuje jejich činnost
  • materiál je potřeba předpřipravit:
  • srážkoměr: PET lahev očistit od etikety
  • korouhvička: v kelímku předem vytvořit kulatý otvor pro tužku

Odkazy

Pomůcky a materiál

Položka Počet (pro 30 žáků) Popis
projektor + plátno 1
počítač 1
powepointová prezenatce 1
větší PET láhev 15 objem 1,5 l, průhledná
kelímek od jogurtu 15 objem 500 ml
izolepa 15
tužka s gumou na konci 15
čtvrtka papíru 8 rozstříhat na poloviny
špendlík 15
brčko na pití 15
nůžky 15
pravítko 15 cca 10 cm
psací potřeby fixy, tužky
buzola 1 na společné určení světových stran
venkovní teploměr 15
plastová podložka 15 20 * 30 cm
tabulka na zapisování údajů 30 viz přílohy

Přílohy

Obsahové přílohy

#SouborPopis
016.04.06 pocasi_meteostanice.pdfprezentace v PDF
016.04.05 pocasi_meteostanice.pptxprezentace
016.04.02 tabulka_pro_mereni.docxtabulka pro měření meteorologických prvků
016.04.04 tabulka_pro_mereni.pdftabulka pro měření meteorologických prvků v PDF
Metodické přílohy
#SouborPopis

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed Valid CSS Valid XHTML 1.0